Wypadek w jaskini Wielka Studnia Szpatowców – uzupełnienie

Szukając informacji do wpisu Wypadek w jaskini Wielka Studnia Szpatowców – przebieg, rekonstrukcja, pukałem i dzwoniłem gdzie się dało. Czy to mniej, czy bardziej oficjalnie, chciałem zdobyć jak najbardziej szczegółową wiedzę w temacie przebiegu wypadków w Szpatowcach.

Praktycznie wszędzie odbiłem się od ściany.

Kilka dni po publikacji wspomnianego artykułu, otrzymałem na FB informację, gdzie znaleźć coś więcej w temacie „wypadku” z 2023 roku.
Po nitce do kłębka, udało mi się skontaktować z głównym bohaterem zeszłorocznych wydarzeń. Dzięki jego uprzejmości, poniżej znajdziecie krótką relację z pierwszej ręki.

Cześć, z tej strony sprawca zamieszania. Faktycznie miałem dużo więcej szczęścia niż rozumu i przegiąłem schodząc tam. Nie doceniłem jaskini, a przeceniłem swoje możliwości. Dziękuję wszystkim za odzew, a szczególnie dwóm kolegom, którzy zadzwonili. A teraz po kolei jak do tej sytuacji doszło:

Opis kesza przeczytałem na szybko, padła tam informacja, że ukryty jest w szczelinie obok jaskini. No okej, to pewnie gdzieś niżej. Zejście nie wyglądało z góry najgorzej. Nie było gorsze niż np. przy jaskini z OP696B, która była w sumie dość lajtowa. Tutaj schodziło się nawet łatwiej. Dopiero dużo niżej, dochodząc do końca krawędzi zorientowałem się, że jest znacznie gorsza sytuacja. Stanąłem na skałce bezpośrednio nad mostem (most pomiędzy jedną i drugą studnią) i rozejrzałem się nieco. Postanowiłem się następnie wycofać, ale niestety poślizgnąłem się na tej skałce i zjechałem po niej wprost na most (nawet nie można tego nazwać upadkiem w sumie). Stamtąd wspięcie się do góry jest już dość trudne i b. ryzykowne.
Zacząłem od postu tutaj, bo sytuacja była stabilna i nie ukrywam, że też spodziewałem się konsekwencji ze strony służb. Ostatecznie zadzwoniłem pod nr GOPRu i zostałem szybko wyciągnięty.

Mam nauczkę na przyszłość i postaram się z niej wyciągnąć wnioski.

Nie wiedząc, co to jest „kesz”, zerknąłem do Wikipedii:

Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /kæʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa dla użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek, pojemników, keszy (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników tej zabawy.

Idąc za przytoczoną wyżej wypowiedzią i wyjaśnieniem z Wiki, z ciekawości zerknąłem na obiekt „OP696B”. Pod tym kodem kryje się… Jaskinia Pod Sokolą Górą. No i zrobiło się trochę niezręcznie, bo obejmuje ją zakaz wstępu do jaskiń leżących na terenie rezerwatu Sokole Góry.

Rzuciłem też okiem na temat obiektu OP06EC, czyli Wielkiej Studni Szpatowców. Forum opencachingowe jasno i wyraźnie ostrzega przed wejściem do Szpatowców. Korci mnie teraz, by poprzeglądać inne, jaskiniowe lokalizacje z keszami.

Tylko czy jestem gotowy na to, co znajdę?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *