F5A – części zamienne, czyli czy co, gdy Kruger&Matz nie są w stanie pomóc

Taka ciekawostka: K&M F5A.

Fenomenalne słuchawki, które katowałem przez… nie wiem… Od 2018 roku do 2023(?), co by dawało 5 lat. Słuchawki, które trzeba było wielokrotnie reanimować, bo jakość klejenia poduszek nauszników była tak słaba, że ani na oryginalnych, ani na dodatkowo kupowanych nausznikach nie można było polegać dłużej, niż dwa lata. Słuchawki, w których pękały plastikowe maskownice zgięć na pałąku.

Słuchawki, które mimo wszystko były tak fenomenalne, że nawet gdy i serwis stwierdził, że nie ma zapasowych części (lub później – oferował je w zbyt wysokich cenach), nadal były ze mną. Bo przecież rozwalone nauszniki można podmienić z zakupionego na OLX innego, uszkodzonego egzemplarza, pałąk da się okleić taśmą, by nie sypała się z niego gąbka, bo zawsze znalazło się jakieś rozwiązanie.
Do czasu.

W pewnym momencie stanąłem pod ścianą: serwis nie pomógł nawet odpłatnie, dawcy organów zniknęli z rynku, zapas części w szufladzie-prawdziwego-mężczyzny uległ wyczerpaniu, trzeba było kupić coś innego.

Tak, finalnie udało mi się dobrać coś, co pasuje na mój koński łeb, mieści się cenowo w granicach zdrowego rozsądku, a jednocześnie jest ewolucyjnym krokiem do przodu w stosunku do F5A. Mimo to, czasami wracam na strony Kruger&Matz by zerknąć, czy F5A wróciły do oferty, jak się mają cenowo, co u nich słychać, czy są jakieś nowe kolory.
Tak, wygląda na to, że jestem sprzętowo sentymentalny.

Ale dlaczego o tym piszę? Wspominam o tym, bo jeśli ktoś z Was stanąłby kiedyś pod ścianą tak, jak ja, nie mógł znaleźć części, elementów wymiennych jak np. nauszniki, straciłby gwarancję i nie chciał się rozstawać ze słuchawkami, dla których być może jest jeszcze szansa, to…
Tak, szansa jest.

Wystarczy zdjęcie produktu wrzucić do wyszukiwarki przekopującej Internet w oparciu o podesłaną grafikę.

Wygląda znajomo?

Poświęcając kilka minut na przeglądnięcie wyników wyszukiwania, można odkryć, że…

…części zamienne do Kruger&Matz F5A mogą pochodzić nie tylko od polskiego dystrybutora i serwisu omawianego sprzętu. Produkt oferowany nam przez K&M występuje pod wieloma markami, co daje szansę na zwiększenie prawdopodobieństwa znalezienia potencjalnego dawcy organów.

Nie chcę, by ten wpis był traktowany jako atak na jakość sprzętu oferowanego przez K&M. Jestem wieloletnim użytkownikiem ich produktów i z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że stosunek jakości do ceny jest lepiej, niż dobry. Jedynie zwracam uwagę na fakt, że jeśli doskonała (jak na moje potrzeby) jakość dźwięku, została okupiona niższej jakości np. nausznikami i jesteśmy w sytuacji, gdy serwis nie jest w stanie pomóc, to zawsze można sięgnąć do innych marek, pod którymi ukrywają się moje ukochane K&M F5A.

Czy zmieniłbym słuchawki, gdybym wcześniej wpadł na pomysł przeszperania Internetu za pomocą grafiki? Nie wiem.
Pewny jestem jednego: zmiana na pewno wyszła mi na dobre. Fajnie było zrobić krok do przodu.

Na koniec – dla leniwych: odnośniki do stron, z których screeny wrzuciłem w treść wpisu.

  • https://www.kabelmanie.cz/cel-tec-f5a-active-noise-bluetooth-stereo-sluchatka-s-mikrofonem
  • https://ajmartpk.com/products/archeer-ah07-bluetooth-headset-wireless-stereo-headphone-headband-with-built-in-mic-hands-free-voice-call-aptx-for-iphone-samsung-ipad-tablets-and-more-imported-from-uk
  • https://www.head-fi.org/showcase/archeer-ah07-bluetooth-headphones-wireless-stereo-over-ear-headphones-headsets-with-mic.21661/reviews
  • https://www.starkinsider.com/2015/10/atomicx-bluetooth-headphones-a-solid-budget-choice-review.html
  • https://www.otto.de/p/csl-bluetooth-kopfhoerer-mit-mikrofon-noise-reduction-bt4-0-plus-3-5mm-buchse-alu-gebuerstet-S0UA70MZ/#variationId=S0UA70MZ9BJW

Niech części zamienne do K&M F5A będą z Wami! 😉

 

PS.

Gdyby ktoś z Was próbował bazować na samych zamiennikach gąbek, jak np. do słuchawek ARCHEER AH07, to uwaga: ARCHEER AH 07 wydaje się bliźniaczą wersję K7M F5A, ale zastępniki do nich są… Jak to ująć. Czasami niewiele mają wspólnego z oryginałem. Nie wiem jak z zamiennikami z poniższego screenu, tego nie testowałem.

Miałem okazję trzymać w dłoni nauszniki, które podesłał serwis K&M jako zamienniki. Różnice pomiędzy zamiennikiem a oryginałem były… znaczące:

Zdecydowanie inny profil poduchy, niż w oryginale.

Bardzo istotna różnica pomiędzy alternatywą, a oryginałami:

Zamiennik po lewej nie posiadał plastikowego mocowania widocznego po prawej na oryginalnych nausznikach. Dzięki wspomnianemu mocowaniu, nauszniki można “odkręcić” dosłownie jednym ruchem ręki. Dzięki temu wymiana nauszników w K&M F5A zajmuje mniej, niż minutę (oczywiście gdy nowe nauszniki przyjdą razem z mocowaniem).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *