ROZWIĄZANIE: MP4 FILE REPAIR, CZYLI JAK NAPRAWIĆ USZKODZONY PLIK MP4 – cz. 2.

Jeden z postów wzbudził Wasze szczególne zainteresowanie, a dotyczył on naprawy uszkodzonego pliku mp4. Wnioskując z Waszych komentarzy, często spotykaliście się z problemem próby automatycznej aktualizacji oprogramowania wykorzystywanego podczas naprawy mp4.
Najprostszym sposobem rozwiązania tego problemu, byłoby odłączenie komputera od Internetu (o czym wspominałem gdzieś w komentarzach). Niestety (co widzę po sobie) jestem zbyt leniwy, by bawić się wtyczkami, więc nie tylko mnie, ale pewnie i Was będzie interesować wygodniejsze rozwiązanie.

Tym rozwiązaniem jest edycja pliku hosts w systemie Windows.
Co to jest plik hosts? W BARDZO dużym uproszczeniu: jego zadaniem jest skierowanie ruchu na konkretny adres ip w chwili, gdy próbujecie się połączyć za pomocą komputera z jakimś konkretnym… powiedzmy, że serwerem. Nasze szczęście polega na tym, że można swobodnie modyfikować ten plik, a co za tym idzie, spowodować, że w chwili gdy jakiś program na naszym komputerze będzie chciało zapytać “serwer-matkę” o np. nowszą wersję oprogramowania – “zablokujemy” taki ruch. Efektem tego wszystkiego jest brak upierdliwy autoaktualizacji 😉

Gdzie można znaleźć plik hosts?

Tu akurat nie ma większego problemu, plik leży sobie w c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

Jak edytować plik hosts i co wpisać?

Wszystkie kolejne kroki w tym podrozdziale, będą opisane na przykładzie systemu Windows 10. 

Zabawę zaczynamy w menu start. Trzeba odszukać pozycję “cmd”. Może ona występować także jako “wiersz poleceń”:

edycja-pliku-hosts-1

Wiersz poleceń musimy uruchomić jako administrator, co pozwoli na bezproblemowe zapisanie późniejszych zmian w pliku hosts. Klikamy “wiersz poleceń” prawym przyciskiem myszy i wybieramy kolejno: Więcej -> Uruchom jako administrator.

edycja-pliku-hosts-2

Najpewniej system poprosi o wprowadzenie hasła administratora – wprowadzamy je. Po wpisaniu hasła, otworzy się okno wiersza poleceń.

edycja-pliku-hosts-3

Domyślnie adres w wierszu poleceń powinien być ustawiony na c:\windows\system. Musimy przenieść się do interesującej nas lokalizacji. W tym celu kolejno wpisujemy:

cd drivers [enter]

cd etc [enter]

Okno powinno pokazywać adres jak na poniższym screenie:

edycja-pliku-hosts-4

Nie pozostaje teraz nic innego, jak uruchomienie edycji pliku hosts. Realizacja tego zadania ogranicza się do wpisania notepad hosts [enter]:

edycja-pliku-hosts-5

Po wciśnięciu przycisku [enter], otworzy się dobrze znany wszystkim notatnik, a w nim załadowana zawartość pliku hosts:

edycja-pliku-hosts-6

Zawartość pliku hosts

Co znajduje się w środku? Linie rozpoczynające się od hasha # to linie komentarza – nie są brane pod uwagę przez system. Pierwsza linia, która nie rozpoczyna się hashem, zawiera zapis:

127.0.0.1 grauonline.de

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w chwili, gdy komputer będzie się próbował połączyć z serwerem grauonline.de, zostanie skierowany na adres 127.0.01, czyli do samego siebie (tu znów użyłem bardzo dużego uproszczenia). Najważniejszy jest efekt: cokolwiek chce się połączyć z grauonline.de, nie połączy się. Czyli program nie sprawdzi, czy ma nowszą wersję i nie będzie na siłę się aktualizował.

…bo tak to już jest, że nie lubię, gdy ktoś za mnie decyduje, na co mam ochotę 😉

Oczywiście wszystkie wprowadzone zmiany należy zapisać (ctrl+s, lub plik -> zapisz), dla pewności można jeszcze zrestartować komputer i… już nie trzeba się obawiać “automatycznych aktualizacji”.

Co zrobić, jeśli w hosts są wpisane jeszcze inne adresy, np:

127.0.0.1 domena1.pl

127.0.0.1 hotdeathchcken.com

127.0.0.1 meandmyhorse69.xxx.com

127.0.0.1 adresdziwnegoniebiezpiecznegoserwera.net

Istnieje możliwość, że wpisy w pliku hosts zostały wykonane przez Wasz program antywirusowy (tu znów uproszczenie). W takim przypadku dopiszcie w nowej linijce to, co chcecie dopisać i zostawcie już istniejące wpisy. Najnormalniej w świecie je zostawcie w spokoju…

To tyle.

Jeśli macie jakieś pytania – zapraszam do umieszczania ich w komentarzach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *