Rozruch w staw wstaw ;) [cz. 1]

Przedzierając się przez okolice Wierzchowic (a będąc szczerym – błądząc w poszukiwaniu Jaskini Wierzchowskiej), natrafiliśmy z Ajaxem na ciekawą kartę przyklejoną do znaku. Był to niewielki wydruk z mapką, który informował w imieniu okolicznym mieszkańców o tym, jak dojechać do Wierzchowskiej bez przedzierania się przez zamknięte odcinki drogi. Kartka ta sygnalizowała dodatkowo jedną rzecz: w bezpośredniej okolicy znajduje się jeszcze kilka pomniejszych dziur, które można odwiedzić w trybie spacerowym.

Będąc już w domu, zacząłem przeglądać stare zapiski, które zdawały się potwierdzać: kolejny wyjazd nie skończy się na jednej jaskini! Wrzuciłem na ekran mapę Jury udostępnioną przez jaskiniejury.pl, dałem największy możliwy zoom i… Już wiem, gdzie skieruję swoją uwagę ruszając w pierwszy, pourazowy plener! Teraz najbliższej okolicy wsi Wierzchowie podzieliłem na 3 części, starając się dobrać trasę do pokonania w taki sposób, by zacząć od najłatwiejszej trasy i najłatwiejszych jaskiń. Na pierwszy ogień pójdzie przemarsz od Jaskini Ciemnej, przez Jaskinię Puchacza, Dziurawiec, Jaskinię Moszycką aż pod Chatę Pustelnika.

Google twierdzi, że trasa nie powinna zająć więcej niż około 40 minut w jedną stronę, co oznacza, że w marszu nie powinno zejść więcej czasu, niż podczas latania pomiędzy sklepami w trakcie standardowych zakupów 😉

Wydawać by się mogło, że temat już się ładnie wyklarował i nic mnie nie zaskoczy, ale… zawsze jest jakieś ALE. Tym razem “ale” przyjęło formę informacji podrzuconych przez maps.me – aplikację, której chciałem użyć przy poszukiwaniu dziurek. W chwili gdy przeglądałem okolicę, na ekranie telefonu pojawiło się kilka obiektów, których wcześniej nie zauważyłem na żadnej z map!

Tym oto sposobem lista jaskiń (czy bardziej “obiektów jaskiniowych” i “niewielkich schronisk”) nieco się powiększyła. Obecnie plan spaceru wygląda następująco:

  • Jaskinia Ciemna
  • Jaskinia Okopy Wielka Dolna
  • Jaskinia Okopy Wielka Górna
  • Jaskinia Puchacza
  • Jaskinia Dziurawiec
  • Jaskinia Maszycka
  • Jaskinia Chata Pustelnika

I nie jest ważne, że Jaskinia Okopy Wielka Dolna najpewniej będzie niedostępna, a Dziurawiec nawet ciężko jest nazwać jaskinią. Dobrze będzie znów pochodzić z ryjem przy ziemi, zawąchując, czy aby gdzieś spod liścia nie zionęło zapachem pustki pod stopami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *