Maraton Jaskiniowy Speleoklubu Bielsko-Biała – jaskinia Księdza Borka (cz. 2)

Jaskinia Księdza Borka była pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy w ramach Maratonu Jaskiniowego. O jaskini wiedziałem już wcześniej, mignęła mi kilka razy na mapach, a nawet i miała swoje miejsce w planach dotyczących jurajskich jaskiń. Jakoś tak się złożyło, że wcześniej nie było okazji odwiedzić tego otworu i chyba całe szczęście. Bez GPS nie miałbym szans na odnalezienie borkowej dziury.

maraton-jaskiniowy-speleoklubu-bielsko-biala-jaskinia-ksiedza-borka-05

Obiekt ten na stałe zdobył miejsce w historii moich speleoprzygód, a to ze względu na zejście, które poprowadzone było kompletnie bez sprzętu. To właśnie tu miałem okazję pierwszy raz w terenie zjechać w kluczu. Wrażenia? O ile pierwsze chwile były bardziej, niż przerażające, tak w ciaśniejszych miejscach klucz okazał się naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Z całą pewnością muszę stwierdzić, że w przypadku Piętrowej Szczeliny (o której będzie później) użycie klucza było o wiele wygodniejsze, niż pchanie się do dziury w szpeju.

Wracając do tematu: dzięki swoim (zazwyczaj przeszkadzającym) gabarytom pozwalającym elegancko klinować się po drodze w dół, dotarłem bezpiecznie do wnętrza jaskini, która…

maraton-jaskiniowy-speleoklubu-bielsko-biala-jaskinia-ksiedza-borka-02 maraton-jaskiniowy-speleoklubu-bielsko-biala-jaskinia-ksiedza-borka-03

…jest przyjemna. Taka sympatyczna przylepa, maskotka, w której można zrobić kółeczko, rozprostować się, przeciągnąć i z której można wyjść. Wyjazd dedykowany tej jaskini zdecydowanie nie miałby sensu, to jednak za mała dziura.

_jaskinia_ksiedza_borka_plan _jaskinia_ksiedza_borka_przekroj-ab

Patrząc dziś na plan i przekroje widzę, że na dobrą sprawę udało nam się tego dnia zwiedzić praktycznie wszystkie korytarze. Jest maleńki niedosyt w związku z niedotarciem do końca zachodniego chodnika (teren nie dawał przy wspinaniu pewnego chwytu), ale to nie były czas i miejsce na próby poręczowania dla zdobycia 7 metrów końcowych korytarza.

(źródło planu i przekroju: jaskiniepolski.pgi.gov.pl)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *