• "date": "25 marca, 2021"
  • "title": "Bomby atomowe"

Istnieją na świecie obszary, w które chciałbym się zagłębić, a jednocześnie są to obszary, w które nie mam prawa się zagłębiać. Odebrałem sobie prawo do sięgania w miejsca, które mogłyby odpowiadać na pytania, na zadanie których nikt nie jest wystarczająco odważny.

Jeśli wiedza jest jak światło w ciemności, to TA wiedza byłaby jak blask wybuch bomby atomowej. A średnio mam ochotę zamienić się w skwierczącego chipsa.

Ludzki umysł jest niesamowity: genialny w swej złożoności, więc i wadliwy ze względu na nią. Sterowany niesterowalnymi emocjami, na które można wpływać chemią, manipulacją, sztuczkami socjotechnicznymi i całą resztą szerokiego wachlarza destrukcyjnych możliwości. A może nie destrukcyjnych? A może dzisiaj pomagać? A może leczyć? A może zmniejszyć komuś poczucie własnej wartości, zgasić zapał, zniszczyć życie?

Znów powróciło pytanie o sekundę przed pierwszą sekundą. Znów zdarzyło się, że umysł zażądał informacji na temat tego, co było przed czasem i przestrzenią. Domagał się nazwania nienazwanego i zamknięcia w procesie myślowym czegoś, co wykracza poza możliwości ludzkiego pojmowania wszechrzeczy. Fajnie, przyjemnie, ale.. gdyby tak zagłębić się w to? Sprawdzić, co pod sufitem domaga się stawiania takich pytań i szukania niezrozumiałych odpowiedzi, które być może są wokół nas, ale których nasza percepcja nie zarejestruje?

W jaki sposób ten niepoznany świat osadziłby się w naszych umysłach? W jaki sposób zmieniłoby się nasze życie? I jak bardzo zostałaby zniszczona obecna forma naszej świadomości? Świadomości, która potrzebuje lat, by odkryć, że fakt i prawda to całkowicie różne rzeczy, że racja i emocja mają niewiele wspólnych płaszczyzn? Jak umysł miałby poradzić sobie z niesieniem świadomości o nadwszechrzeczy, jeśli ledwie sobie radzi z codziennością?

Psychologia.

To musi być fascynujące, gdy człowiek uzbraja się w wiedzę służącą do rozbrajania ludzkich problemów. Nie wyobrażam sobie, jak potężne narzędzie trzyma w dłoni ten, kto jest w stanie pomóc w zrozumieniu świata, emocji i samego siebie. I jak wielka pokusa przestawienia tej czy tamtej zapadki w czyjejś głowie musi towarzyszyć operacjom na otwartych myślach.

Są zestawy człowiek-umiejętność, które zdecydowanie nie powinny iść w parze.

„Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.”

Share