Jaskinia na Tomaszówkach Dolnych

Jaskinia na Tomaszówkach Dolnych to jeden wielki organizacyjny niewypał. Tego dnia nie podołaliśmy znalezieniu otworu wejściowego. Tak, wiem, szok.
Nie mam pojęcia, czy to była kwestia lenistwa, braku zapału, bardziej czołganych niż linowych rokowań, zawyżonych oczekiwań po Białej Dziupli, czy ogólnie czegoś w powietrzu.

Obeszliśmy okolicę jaskini, pozaglądaliśmy do kilku otworów i w zasadzie bez większego żalu doszliśmy do wniosku, że można iść dalej w stronę ciekawszej Jaskini Łabajowej.

Problem z Tomaszówkami Dolnymi wyklarował się po powrocie, już w domu, gdzie wiedziony ciekawością chciałem zerknąć na YT, czy na pewno dobrze zrobiliśmy odpuszczając ten obiekt.
Zrobiliśmy źle, a nawet bardzo źle.

Tym oto sposobem Jaskinia na Tomaszówkach Dolnych wraca na listę jaskiń do odwiedzenia.
Tego nie można tak zostawić, jak jest obecnie.
O.

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. Właśnie wróciliśmy z eksploracji jaskin na jurze i powiem szczerze że jaskinia na Tomaszowkach Dolnych jest warta uwagi polecam linę i uważać na nieprzyjemne zaciski

  • emil pisze:

   Ile czasu Wam zajęło pozwiedzanie całości jaskini?
   Nie wiem, ile rezerwować czasu na Jaskinię na Tomaszówkach Dolnych.
   Jak długą mieliście linę? Wg PIGu całość deniwelacji to 16 metrów.

 2. Tomek odkrywca pisze:

  Plan oraz szkice są nieaktualne jest ponad x2 więcej korytarzy odkopanych cześć przejść jest pozasypywana. Polecam wziasc sobie trochę więcej liny aby pozwiedzać więcej.
  Ps. Na kanale kawiak johnes są odcinki z niej (ze mną) ale już nie aktualne bo rozkopali to bardziej

 3. Paweł pisze:

  W glownej studni potrzeba ok 12m jesli lina ma wejsc za zacisk, ale punkt wiazania byl zawsze daleko, czyli ok 20m. nie wiem czy jest tam jakis spot bo nie pameitam. Widzialem jakas ok 10m studnie wykopana w korytarzu wczesniej szeroka na ok 40cm na oko ale jescze jej nie zaliczylem. Zacisk z III ponizej studni kiedys byl najlatwiejsza na jurze, z I po nim sie nie zauwazalo, zrobilem go bez problemu ale dzis mysle ze nie mialbym szans. Gdy tam blem to chodzilem jeszcze do szkoły…Patrzac na twoje gabryty nie wiem czy radzisz sobie z ZIII….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *